Check Part D A) A dipole of moment 0.7 e · nm is placed in a uniform electric fi
ID: 1404629 • Letter: C
Question
Check Part D
A) A dipole of moment 0.7 e · nm is placed in
a uniform electric field with a magnitude of
50000 N/C .
What is the magnitude of the torque on
the dipole when the dipole is parallel to the
electric field? The fundamental charge is
1.602 × 1019 C .
Answer in units of Nm.
**I got 0 which was correct**
B) What is the magnitude of the torque on the
dipole when the dipole is perpendicular to the
electric field?
Answer in units of Nm.
**I got 5.6x10^-24 which was correct**
C) What is the magnitude of the torque on the
dipole when the dipole makes an angle of 60
with the electric field?
Answer in units of Nm.
**I got 4.87x10^-24 which was correct**
D) Find the potential energy of the dipole in the
electric field at 60.
Answer in units of J.
**I got 2.8x10^-24 which was incorrect, I really just need part D of this question, thanks!**
Explanation / Answer
Here ,
dipole moment , p = 0.7 * e * nm
p = 0.7 *10^-9 * e C.m
p = 1.1215 *10^-28 C.m
Electric field , E = 5 *10^4 N/C
D)
Potential energy of dipole = - p*E* cos(theta)
Potential energy of dipole = - 1.1215 *10^-28 * 5 *10^4 * cos(60)
Potential energy of dipole = -2.804 *10^-24 J
the Potential energy of dipole is -2.804 *10^-24 J