A small ball with mass m =1.0g hangs on an insulating massless string of length
ID: 1405088 • Letter: A
Question
A small ball with mass m=1.0g hangs on an insulating massless string of length 55 cm. The ball is placed in a uniform horizontal electric field with magnitude 1.85×104 N/C , In equilibrium, the ball is deflected as shown, such that it lies 12 cm above its lowest (vertical) position.
Part A
What is the magnitude of the charge on the ball?
Q = _______________C
Part B
If the directions of the field and displacement are as shown in the figure, what is the sign of the charge on the ball? Positive or negative?
Explanation / Answer
here ,
L = 55 cm
for h = 12 cm
h = L * (1 - cos(theta))
12 = 55 *(1 - cos(theta))
theta = 38.6 degree
Now, for equilibrium of the ball ,
m*g = T * cos(theta)
q * E = T * sin(theta)
>>>
tan(theta) * mg = q * E
q = tan(38.6) * 0.001 * 9.8/1.85 *10^4
q = 4.22 *10^-7 C
the charge on the ball is 4.22 *10^-7 C
part B)
as electric force is in the direction of field ,
the charge on the ball is POSITIVE