Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Relative motion in class activity 1. Rapid transit trains A and B travel on para

ID: 1406616 • Letter: R

Question

Relative motion in class activity 1. Rapid transit trains A and B travel on parallel tracks. Train A has a speed of 80 km/h and is slowing down at the rate of 2 m/s, while train B has a constant speed of 40 km/h. Determine the velocity and acceleration of train B relative to train 2. Car A is travelling at the constant speed of 60 km/h as it rounds the circular curve of 300 m radius and at the instant represented at the position 0 = 45 degree. Car B is travelling at the constant speed of 80 km/h and passes the center of the circle at this same instant. Car A is located with respect to car B by polar coordinates r and 0 with the pole moving with B. For this instant, determine vAm and the values of r and theta as measured by an observer in car B.

Explanation / Answer

Speed of Train A = 80 km/hr towards West
Speed of Train B = 40 km/hr towards East

The relative velocity is the velocity of an object or observer B in the rest frame of another object or observer A.
Therefore, As the two trains are approaching each other , the velocities will add up -

Velocity of B relative to A = 80 + 40 km/hr = 120 km/hr

Acceleration of Train A = -2m/s^2 (- ve sign indicates, it is deaccelerating)
Acceleration of Train B = 0

Therefore when we measure Acceleration of Train B with respect to A , From Train A, It will look like Train B is deaccelerating with a magnitude of 2m/s^2

Thus Acceleration of Train B relative to Train A = -2m/s^2


Please post seperate question in seperate post.