A small block with mass 0.486 kg is sliding down a frictionless ramp that is inc
ID: 1407488 • Letter: A
Question
A small block with mass 0.486 kg is sliding down a frictionless ramp that is inclined at an angle of 53.1° above the horizontal. Assume g = 9.80 m/s2. (a) As the object slides down the incline, what is the magnitude of the normal force that the surface of the incline exerts on the block?(b) As the object slides down the incline, what is the magnitude of the component of the gravity force parallel to the surface of the incline?
A small block with mass 0.486 kg is sliding down a frictionless ramp that is inclined at an angle of 53.1° above the horizontal. Assume g = 9.80 m/s2. (a) As the object slides down the incline, what is the magnitude of the normal force that the surface of the incline exerts on the block?
(b) As the object slides down the incline, what is the magnitude of the component of the gravity force parallel to the surface of the incline?
g = 9.80 m/s2. (a) As the object slides down the incline, what is the magnitude of the normal force that the surface of the incline exerts on the block?
(b) As the object slides down the incline, what is the magnitude of the component of the gravity force parallel to the surface of the incline?
Explanation / Answer
a)
Normal force = mg cos 53.1 = (0.486)(9.81)(cos53.1) = 2.862 N
b)
Normal force = mg sin 53.1 = (0.486)(9.81)(sin53.1) = 3.812 N