A rifle bullet with mass 9.0 grams strikes and embeds itself into a block with m
ID: 1408108 • Letter: A
Question
A rifle bullet with mass 9.0 grams strikes and embeds itself into a block with mass 992 grams that rests on a frictionless, horizontal surface. The block is attached to a spring. The impact causes the spring to compress 15.0 cm before stopping. A previous calibration of the spring found that it takes a force of 0.750 Newtons to compress the spring 0.25 cm Find the magnitude of the block's velocity immediately after impact What was the initial speed of the bullet? What was the impulse of the bullet on the block took 0.05 seconds for the bullet to embed itself into block?Explanation / Answer
from given data
kx 0.0025= 0.75
k = 300N/m
a)
conserving energy
0.5kx0.15^2 = 0.5 (1.001) v^2
v= 2.5967m/sec
b)
conservingm momentum
1.01x v = 0.009 x Vb
Vb = 291.4m/sec
c)
impulse on block
impulse = 0.992xv
impulse = 2.5759kg m/sec