Question #14. (6 points) A conducting sphere of radius 0.050 m is placed at the
ID: 1410117 • Letter: Q
Question
Question #14. (6 points) A conducting sphere of radius 0.050 m is placed at the center of a spherical The inner sphere carries a charge of conducting shell of inner radius 0.100 m and outer radius 0.150 m 4.0x 10 C and the outer spherical shell carries a charge of 3.0 x 10 C. What are the magnitude and direction of the electric field at the directions in terms of plus or minus the radial unit vector, following distances from the center of the spheres? (Express the E magnitude E direction r-0025 (inside the conducting sphere) 1 point ½ point 2) -0.075 (in the airspace between spheres) 1 point ½ point 3) r-0.125 (inside the conducting shell) i point point ) 0.175 (outside the conducting shel) 4) 0.175 (outside the conducting shell) 1 point ½ pointExplanation / Answer
a) Inside the conducting sdphere, from Gauss' Law, E.A = 0
E = 0
b) r = 0.075, E = k*(-4*10^-9)/0.075^2 = -6385.77 N/c
c) r = 0.125 ( insode conducting shell)
E = k*(-10^-9)/0.125^2 = -574.72N/C
d) r = 0.175
E = k(-10^-9)/0.175^2 = -293.2244 N/C