A sinusoidal electromagnetic wave has a peak electric field of 104 V/m a) What i
ID: 1411171 • Letter: A
Question
A sinusoidal electromagnetic wave has a peak electric field of 104 V/m a) What is the average magnetic energy density of the wave? b) What is the average intensity of the wave? c) The wave is normally incident on a surface and is perfectly reflected. What is the average radiation pressure?
Need help with problem for understanding purposes, not simply the answer. Please show steps, formulas/equations to use and give explanations where necessary. The professor provided the answer (a) 2.2125 x 104 J/m3, (b) 1.33 x 105J/(s·m2), (c) 8.8 x 104N/m2. for this problem. Please show steps to come to these answers. Thank you!!!
Explanation / Answer
a) average magnetic energy density of the wave = (1/2) * eo * E2
= (8.854 * 10-12 * 104 * 104)/4
= 2.2135 * 10-4 J/m3
b) the average intensity of the wave = (104 * 104)/(2 * 3 * 108 * 4 * 3.14 * 10-7)
= 1.33 x 105 J/(s·m2)
c) the average radiation pressure = 2.2135 * 10-4 * 4
= 8.8 * 10-4 N/m2