For a class demonstration, your physics instructor pours 1.00 kg of steam at 100
ID: 1411546 • Letter: F
Question
For a class demonstration, your physics instructor pours 1.00 kg of steam at 100°C over 5.00 kg of ice at 0.00°C, allows the system to reach equilibrium and then he is going to measure the temperature of the system. While the system used in the class demonstration reaches equilibrium, you are given the latent heats of ice and steam and the specific heat of water to be, respectively: L. 3.33x; kg 186-- and you are asked to calculate the final equilibrium temperature of the system. What value did you find'? kg C 22.5oC 40.4°C 64.3°C 80.3°C 95.8°CExplanation / Answer
so Q ice + Q steam = 0
3.33E5*5 + 4186*5*(T-0) - 1*2.26E6 + 4186*1*(T-100) = 0
3.33E5*5 + 4186*5*T - 2.26E6 + 4186*1*T - 418600 = 0
4186*5*T + 4186*1*T - 1013600 = 0
25116*T - 1013600 = 0
25116*T = 1013600
T = 40.36 deg C = 40.4 deg C (Oprtion B)