A driver running 1.9 m/s dives out horizontally from the edge of a vertical clif
ID: 1412518 • Letter: A
Question
A driver running 1.9 m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.4 s later reaches the water below. Part A) How high was the cliff?Part B) How far from its base did the diver hit the water? A driver running 1.9 m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.4 s later reaches the water below. Part A) How high was the cliff?
Part B) How far from its base did the diver hit the water? Part A) How high was the cliff?
Part B) How far from its base did the diver hit the water?
Explanation / Answer
vertically
S = ut + 1/2 at2
S = 0+ 0.5*9.81*2.4^2 = 28.2528m high
Horizontally
s = ut +1/2 at2
Far = 1.9*2.4 = 4.56m