Please find answer for me cannot solve A particle with a charge of -1.76 times 1
ID: 1412560 • Letter: P
Question
Please find answer for me cannot solve A particle with a charge of -1.76 times 10^-8 C is moving with instantaneous velocity v = (4.19 times 10^4 m/s) i + (--2.24 times 10^4 m/s)J. (a) What is the force exerted on this particle by a magnetic field B = (1.40 T)i? F = Ni + Nj + Nk (b) What is the force exerted on this particle by a magnetic field B = (1.40 T)k? F = Ni + Nj + Nk A circular area with a radius of 7.80 cm lies in the xy-plane. what is the magnetic of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.205 T (a) In the +Z-direction wb (b) at an angle of 53.1*from the +z-direction wb (c) in the +y-direction wbExplanation / Answer
By Lowrentz law,
Fb= q(vxB)
a)F= -1.76*10^-8[(-2.24*10^4)jx(1.40)i] = [-1.76*10^-8(-31360)](-k)= 0.55*10^-3N k
Thus,
F = 0Ni + 0Nj + 0.55*10^-3N k
b)F= -1.76*10^-8{[(4.19*10^4)i +(-2.24*10^4)j]x(1.40)k} = [-1.76*10^-8(-31360)](-k)=(0.74*10^-3N -k) +(0.55*10^-3N i)
Thus,
F = (0.55*10^-3)Ni + 0Nj + (-0.74*10^-3)Nk
a)phi = B.A = BAcos(theta) = 0.205*3.14*0.078^2*cos0 = 3.9*10^-3 Tm^2
b)phi = B.A = BAcos(theta) = 0.205*3.14*0.078^2*cos53.1 = 2.35*10^-3 Tm^2
c)phi = B.A = BAcos(theta) = 0.205*3.14*0.078^2*cos90 = 0Tm^2