Problem 7 (22 points) A thin-walled metal cylinder of radius Ri-2.00 mm is conce
ID: 1413098 • Letter: P
Question
Problem 7 (22 points) A thin-walled metal cylinder of radius Ri-2.00 mm is concentric with another thin-walled metal cylinder of radius R,-5.00 mm. Both cylinders have a length L=10 cm, as shown in the figure (not to scale). The inner cylinder has a net charge Q145.0 pC and the outer one a net charge Q,--45.0 pc (pico 10 Both radii are very small compared with the length, so you can approximate the configuration by infinitely long cylinders. outer one a net charge -45.0 pC a) (8 points) What is the magnitude of the electric field at a distance r=3.00 mm from the common axis?Explanation / Answer
a) Magnitude of electric field = 8.98 * 109 * 2 * (450 * 10-12/0.003 - 450 * 10-12/0.005)
= 1077.6 N/C
b) Magnitude of electric field = 8.98 * 109 * 2 * (450 * 10-12/0.006 - 450 * 10-12/0.006)
= 0 N/C
c) potential difference = 8.98 * 109 * 2 * 450 * 10-12 * ln(5/2)
= 7.405 V