Need help with this physics momentum/collision problem please. Two billiard ball
ID: 1414807 • Letter: N
Question
Need help with this physics momentum/collision problem please.
Two billiard balls of equal mass move at right angles and meet at the origin of an xy coordinate system. Initially ball A is moving upward along the y-axis at 2.0 m/s, and ball B is moving to the right along the x-axis with speed 3.7m/s. After the collision (assumed elastic), the second ball is moving along the positive y-axis (See figure). What is the speed of ball A after the collision? What is the speed of ball B after the collision? In what direction is ball A moving after the collision? What is the total momentum of the two balls after the collision? What is the total kinetic energy of the two balls after the collision?Explanation / Answer
(a), (b)
For elastic collision,
1/2*m*vA^2+1/2*m*vb^2 =1/2*m*vA'^2+1/2*m*vb'^2
vA^2+vb^2 =vA'^2+vb'^2
(c) both ball will turn 90 degress to its orinal direction, A going to +x and B going +y direction.
vA'^2 = 3.7^ +2^2 -vb^2
= 17.69 - vb^2
Now as we know,
m*va +m*vb = m*vA' + m*vb'
vA' = 5.7 - vb'
Hence
(5.7 - vb')^2 = 17.69 - vb^2
32.49 -11.4 vb +vb^2 = 17.69 - vb^2
2*vb^2 +11.4 vb -14.8 = 0
vb = [-11.4 +_ root ( 130+118.4) ]/4
vb = 1.09 m/s
Hence,
va = 5.07 -1.09 =3.17 m/s