Imagine an engine operating between two reservoirs approximately as a Carnot eng
ID: 1415043 • Letter: I
Question
Imagine an engine operating between two reservoirs approximately as a Carnot engine with temperatures of T_k = 850 K and T_S = 300 K. The engine performs W = 1200 J of work per cycle. What is the efficiency of this engine? How much energy is extracted from the high temperature reservoir every cycle? How much energy is delivered as heat to the low temperature reservoir per cycle? What is the change is entropy of the working substance during the heat extraction from the hot reservoir, during the delivery of heat to the cool reservoir, and the total per cycle?Explanation / Answer
Here ,
Tc = 300 K
Th = 850 K
W = 1200 J
a)
efficiency of the engine = 1 - Tc/Th
efficiency of the engine = 1 - 300/850
efficiency of the engine = 0.647
b)
for every cycle
heat extracted during each cycle = W * Th/(Th - Tc)
heat extracted during each cycle = 1200 * 850/(850 - 300)
heat extracted during each cycle = 1854 J
c)
heat energy delivered to low temperature per cycle = 1854 - 1200
heat energy delivered to low temperature per cycle = 654 J
d)
change in entropy in hot reserviour = 1854/850
change in entropy in hot reserviour = 2.182 J/K
change in entropy in cold reserviour = 654/300
change in entropy in cold reserviour = 2.18 K