Can you help with these physics questions please A 400-g toy gun fires a single
ID: 1416012 • Letter: C
Question
Can you help with these physics questions please A 400-g toy gun fires a single bullet weighing 10 g at a speed of 590 m/s: a. The impulse of the bullet in N-s is approximately: (1) 0 1 3 6 9 15 27.5 none of these b. Magnitude of the recoil velocity of the gun in m/s is approximately: 5 7 9 12 15 20 30 60 none of these A crate slides down an inclined plane at a constant velocity. Thus we conclude that: a. the plane is frictionless b. a net downward force is acting on it c. a friction force is acting on it d. it is accelerating down the plane A 50-kg crate is pulled across a horizontal floor by a pulling force F that makes an angle of 30 degrees above the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.18. What should be the magnitude of F, so that the net work done by it and the kinetic friction force is zero?Explanation / Answer
3) a) impulse = change in momentum
=> impulse = 0.01 * 590 = 5.9 N.sec = 6 N.sec
b) recoil velocity = 0.01 * 590/0.4 = 15 m/sec
4) a friction force is acting on it .
5) Here, F cos30 * d = 0.18 * (50 * 9.8 - Fsin30) * d
=> F = 92.25 N