Polystyrene has dielectric constant 2.6 and dielectric strength 2.0 times 10^7 V
ID: 1417384 • Letter: P
Question
Explanation / Answer
a.) The energy density of a capacitor is given by = 0.5E2
where = Ko and where K is the dielectric constant and E is the electric field.
= 2.6 x 8.854187817 × 1012 = 2.302088832 x 10-11
E = 80 % of dielectric strength = 0.8 x 2 x 107 = 1.6 x 107
So, the energy density = 0.5 x 2.302088832 x 10-11 x (1.6 x 107 )2 = 2946.673705 J /m3
b.) if d is the distance between the capacitor plates, then E = V/d
So, 1.6 x 107 = 500 / d
d = 3.125 x 10-5 m
Now, energy stored in a capacitor is given by 0.5CV2
So, 0.2 x 10-3 = 0.5 x C x 5002
C = 1.6 x 10-9 F
Capacitance of a capacitor is given by C = A /d where A is the area of the parallel plate capacitor.
1.6 x 10-9 = 2.302088832 x 10-11 x A / 3.125 x 10-5
A = 2.171940514 x 10-3 m2