In introductory physics laboratories, a typical Cavendish balance for measuring
ID: 1418392 • Letter: I
Question
In introductory physics laboratories, a typical Cavendish balance for measuring the gravitational constant 6 uses lead spheres with masses of 1.20 kg and 12.0 g whose centers are separated by about 4.60 cm. Calculate the gravitational force between these spheres, treating each as a particle located at the center of the sphere. N Determine the gravitational force that you exert on another person 1.30 m away. Assume that you and the other person are point masses of 65.0 kg each. N A 165-kg object and a 465-kg object are separated by 3.30 m. Find the magnitude of the net gravitational force exerted by these objects on a 4l.0-kg object placed midway between them. N At what position (other than an infinitely remote one) can the 41.0- kg object be placed so as to experience a net force of zero from the other two objects? m from the 46S kg mass toward the 165 kg mass Three uniform spheres of masses m_1 = 2.50 kg, m_2 = 4.00 kg, and m_3 = 5.0 kg are placed at the comers of a right triangle (see figure below). Calculate the resultant gravitational force on the object of mass m_2. assuming the spheres are isolated from the rest of the Universe. ( i+ j) 10^-11 NExplanation / Answer
1)
here by using the formula
F = G * M * m / r^2
M = 1.2 kg
m = 12 g = 12 * 10^-3 kg.
r = 4.6 cm = 4.6 * 10^-2 m
G = 6.67 * 10^11 Nm2/kg2.
F = (6.67 * 10^11 * 1.2 * 12 * 10^-3) / (4.6 * 10^-2)^2
F = 4.54 * 10^-10 N
2.)
here also we use the same formula
F = G * m * m / r^2
F = (6.67 * 10^-11 * 65^2) / 1.3^2
F = 1.67 * 10^-7 N