Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he
ID: 1418860 • Letter: T
Question
Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he con model the slingshot like an ideal spring, with a spring constant of 55.0 N/m. When he pulls the slingshot back 0.445 m from a non-stretched position. It just doesn't launch Its payload as far as he wants. His physics professor "helps" by telling him to aim for an elastic potential energy of 12.0 Joules Torn decides he just needs elastic bands with a higher spring constant. By what factor does Torn need to Increase the spring constant to hit his potential energy goal? During a followup conversion, Tom's physics professor suggests that he should leave the slingshot alone and try pulling the slingshot back further without changing the spring constant. How many times further than before must Tom pull the slingshot back to hit the potential energy goal with the original spring constant? In which of the two scenarios does Tom have to pull harder? Increased spring constant Increased pullback distance They are equalExplanation / Answer
Potential energy,
P.E. = 1/2*k'*x^2
12= 1/2*k*0.445^2
k'=121.20
Factor of increase,
= k' /k
=121.20/55
=2.20