An inquisitive physics student and mountain climber climbs a 49.0 m cliff that o
ID: 1421891 • Letter: A
Question
An inquisitive physics student and mountain climber climbs a 49.0 m cliff that overhangs a calm pool of water. He throws (not drops) two stones vertically downward, 1.00 s apart, and observes that they cause a single splash. The first stone has an initial speed of 1.95 m/s downward. Hint: Because the motion is only in the downward direction, choose the positive y-axis to point downward.
(a) How long after release of the first stone do the two stones hit the water?
(b) What initial velocity must the second stone have if they are to hit simultaneously?
(downward)
(c) What is the speed of each stone at the instant the two hit the water?
Explanation / Answer
part a
as given in question that they releae after 1 sec from top
time taken to hit water will be same because intial speed is same only difference of 1 sec is came from starting
so ans t=1 sec
part b
now time taken by fisrt
by kinematics
h=ut+0.5gt2
49=1.95t +0.5*9.81t2
4.905t2 +1.95t -49=0
t=2.96813 , -3.365
so consider t=2.96813sec
now if we wnat to hit the water at same time by both then second should hit in( t-1) sec
so time taken by second t2 =t-1=1.96813sec
45=vi2 *1.698133 + 0.5*9.81*1.9681332
v2i =15.3111 m/s
part c
v1f = vi1 + gt=1.95 +9.81*2.968133 =31.0673m/s
v2f =vi2 + gt=15.3111 +9.81*1.968133 =34.6185m/s