A sinusoidal plane electromagnetic wave travels in a vaccum in the x direction a
ID: 1422480 • Letter: A
Question
A sinusoidal plane electromagnetic wave travels in a vaccum in the x direction as shown in the graph. The period of the wave is T = 2.5 x 10^-8 s. T = 2.5 x 10^-8 s 14% Part(a) Express the wavelength of the wave, Lambda, in terms of T and the speed of light, c. 14% Part (b) Solve for the numerical value of Lambda in m. 14% Part (c) Write the equation of the frequency, f, in terms of T. 14% Part (d) Solve for the numerical value of f in Hz. 14% Part (e) The magnetic field reaches its maximum value, B_max = 4.4 x 10^6 T, in the z direction at some point and at some instant. Express the magnitude of the electric field at this position and time, E_max, in terms of B_max. 14% Part (f) Solve for the numerical value of E_max in V/m. 14% Part (g) What is the direction of the electric field at this position and time?Explanation / Answer
a) v= f*
c=1/T* = /T
b)= cT = (3*10^8*2.5*10^-8) = 7.5 m
c) f= 1/T =
d) f=1/(2.5*10^-8) = 4.0*10^7 Hz
e) Emax/Bmax = c
f) Emax= Bmax* c = 4.4*10^-6*3.0*10^8 = 1.32*10^3 V/m
g) E is directed downward , by right hand right of cross product.