An old-style TV set places 35 kV across two plates of a parallel plate capacitor
ID: 1423132 • Letter: A
Question
An old-style TV set places 35 kV across two plates of a parallel plate capacitor. An electron is released very close to one plate, and it accelerates rapidly towards the second plate which has a hole drilled through it. The electron exits the hole and hits a phosphor on the glass screen where the picture appears and the phosphor glows.
A. If the plate where the electron is released is 0 V, what is the voltage of the plate with the hole in it?
B. What is the speed of the electron when it exits the hole in the plate?
Explanation / Answer
here,
potential difference V = Vb - Va
V = +30kV - 0
V = + 30 kV (answer)
---------------------------------------
Kinetic energy K = Potential energy
K = eV
0.5 mv^2 = e V
m of electron = 9.11 *10^-31 kgs
V is 30000 v
v^2 = 2eV/m
v^2 = (2 * 1.6*10^-19 * 30000)/(9.11*10^-31)
speed v = 1.026 *10^8 m/s (answer)