I just need help with part D & E Russell Biven decides to make some iced tea. He
ID: 1427253 • Letter: I
Question
I just need help with part D & E
Russell Biven decides to make some iced tea. He starts with 4 liters of water at 35°C. Assume that the properties (heat coefficients, density, etc) for iced tea are the same as for water.
a.) Russell starts by bringing the 4 liters of water to a boil. How much heat is needed to be added to bring the water to a boil?
answer: 1088 kJ
b.) Russell gets distracted watching Ken Schwall and lets the pot continue to boil, allowing 1410 kJ of heat to be added to the boiling water. What percentage of the water boils away? (%)
answer: 15.59
c.) Russell takes the pot off the stove and adds the tea bags and 0.3 liters of tap water at 26°C to the pot. What is the equilibrium temperature? (°C)
answer: 93.96 °C
d.) Russell likes his tea at 6°C. How much ice at -7°C does Russell need to add to bring the tea to 6°C?
e.) What is the final volume of iced tea that Russell ends up with?
Explanation / Answer
d)
Mtea = 3.3 kg
heat lost by tea = heat gained by ice
3.3*4186*(93.69-6) = (m*2030*7) + (m*2265000) + (m*4186*6)
m = 0.525 kg of ice = 0.525 L of ice
(e)
volume of tea = 4.3+0.525 = 4.825 L