Matt swings a baseball bat. The angular velocity of his bat is 0 rad/s at the be
ID: 1427704 • Letter: M
Question
Matt swings a baseball bat. The angular velocity of his bat is 0 rad/s at the beginning of his swing and 12 m/s just before impact. This beginning portion of his swing lasts 0.20 s, and the distance from the portion of the bat that will contact the ball to the axis of rotation is 1.0 m just before ball contact.
a. What is the average angular acceleration of the bat from the initiation of the swing to just before ball contact?
b. What is the linear velocity of the bat just before impact with the ball?
Explanation / Answer
angular acceleration = (12-0)/0.2 = 60 rad/sec2
linear velocity = wr = 12*1 = 12 m/s