Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map de sapling learning A 57.0-cm wire is moving to the right at a speed of 7.70

ID: 1429892 • Letter: M

Question

Map de sapling learning A 57.0-cm wire is moving to the right at a speed of 7.70 m/s x across two parallel wire rails that are connected on the left side, as shown in the figure. The whole apparatus is immersed in a uniform magnetic field which has a 0.870 T magnitude of 0.870 and is directed into the screen What is the emf induced in the wire? 7.70 m/s 57.0 cm Number The induced emf causes a current to flow in the circuit formed by the moving wire and the rails. In what direction does the current flow around the circuit O clockwise counter-clockwise If the moving wire and the rails have a combined total resistance of 1.15 Q, what applied force would be required to keep the wire moving at the given velocity? Assume that there is no friction between the moving wire and the rails. Number Hint O Previous Give Up & View Solution Check Answer 0 Next Exit

Explanation / Answer

Here,

length of wire , L = 0.57 m

speed of rod , v = 7.7 m/s

magnetic field , B = 0.87 T

a) for the induced emf

induced emf = rate of change of flux

induced emf = B * v * L

induced emf = 7.7 * 0.87 * 0.57 V

induced emf = 3.82 V

b)

as the induced current will oppose the change in flux

Using Lenz's law

the direction of current will be Counter clockwise

c)

R = 1.15 Ohm

Now ,Induced current , I = 3.82/1.15

I = 3.32 A

Force acting on the rod =B*I*L

Force acting on the rod =3.32 * 0.57 * 0.87

Force acting on the rod =1.65 N