The circuit in the figure below contains two resistors, R_1 = 2.50k ohm and R_2
ID: 1430083 • Letter: T
Question
The circuit in the figure below contains two resistors, R_1 = 2.50k ohm and R_2 = 3.40 k ohm, and two capacitors, C_1 = 1.50 mu F and C_2 = 3.40 mu F, connected to a battery with emf epsilon = 140 V. There are no charge on the capacitors before switch S is closed. Determine the charge on capacitor C_1 as a function of time (in ms), after the switch is closed (Use the following as necessary: t.) q_1 = mu C Determine the charge on capacitor C_2 as a function of time (in ms), after the switch is closed (Use the following as necessary: t.) q_2 = mu CExplanation / Answer
a) For capacitor C1 time constant = RC
= 1.44 * 103 * 1.50 * 10-6
= 2.16 msec
=> charge on capacitor ,q1 = 210( 1 - e -t/2.16 ) microC
b) For capacitor C2 time constant = RC
= 1.44 * 103 * 3.40 * 10-6
= 4.896 msec
=> charge on capacitor ,q2 = 476( 1 - e -t/4.896 ) microC