A cubical box, 3 cm to the side, holds 3000 molecules, each with a mass of 10 25
ID: 1431877 • Letter: A
Question
A cubical box, 3 cm to the side, holds 3000 molecules, each with a mass of 1025 kg. The molecules move back and forth in the x direction with speeds of 5000 m/s.
(a) What is the magnitude of the momentum of each molecule?
( )kg m/s
(b) What is the change of momentum when a molecule hits a wall?
( ) kg m/s
(c) What is the time between collisions of a molecule with one wall?
( ) s
(d) What is the average force on one of the walls perpendicular to the x direction?
(e) What is the pressure?
( ) N/m^2
Explanation / Answer
A) momentum p = m*v = 10^-25*5000 = 5*10^-22 kg m/s
B) change of momentum is dp = 2*m*v = 2*5*10^-22 = 10^-21 kg m/s
C) time t = distance/ speed = 0.03/5000 = 6*10^-6 Sec
D) Favg*dt = change in momentum = 10^-21
one moelecule
Favg = 10^-21/(6*10^-6) = 1.67*10^-16 N
3000 molecules
Favg = 1.67*10^-16*3000 = 5*10^-13 N
E) Pressure P = F/A = (5*10^-13)/(0.03*0.03) = 5.55*10^-10 N/m^2