Figure 17.44 shows an electron passing between two charged metal plates that cre
ID: 1433898 • Letter: F
Question
Figure 17.44 shows an electron passing between two charged metal plates that create an 100 N/C vertical electric field perpendicular to the electron's original horizontal velocity. (These can be used to change the electron's direction, such as in an oscilloscope.) The initial speed of the electron is 9.00 times 10 6 m/s, and the horizontal distance it travels in the uniform field is 5.00 cm. What is its vertical deflection? M What is the vertical component of its final velocity? m/s At what angle theta does it exit? Neglect any edge effects.Explanation / Answer
x = ut+1/2axt^2
here ax = 0
x = ut
t = x/u = 0.05/9*10^6 = 0.005*10^-6 sec
a) ay = qE/m = 1.6*10^-19*100/9.1*10^-31 = 17.58*10^12 m/s^2
y = 1/2ayt^2
y = 1/2*17.58*10^12*0.005^2*10^-12
y = 0.000219 m
c) vy = uy+ayt
vy = 17.58*10^12*0.005*10^-6
vy = 8.79*10^4 m/sec
c) theta = tan^-1(vy/vx) = tan^-1(8.79*10^4/9*10^6) = 0.559