You fire a 0.694-kg ball that has a speed v = 3.75 m/s immediately before the co
ID: 1433987 • Letter: Y
Question
You fire a 0.694-kg ball that has a speed v = 3.75 m/s immediately before the collision with the stationary catcher assembly. The ball embeds in the catcher assembly 0.225 m from the assembly's axis of rotation. Immediately after the collision, the ball and the catcher assembly rotate together with an angular speed of 7.08 rad/s. Treat the ball as a point particle. The ball's initial velocity just prior to impact is perpendicular to the catcher assembly. Calculate the rotational inertia of the catcher assembly.Explanation / Answer
angular momentum of system = mv*R = .694*7.08 = 4.91