Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An F - 1S flying at 125 mph lands on a carrier, catches a wire and rolls out in

ID: 1434411 • Letter: A

Question

An F - 1S flying at 125 mph lands on a carrier, catches a wire and rolls out in 160 ft. What is its acceration. A ball is thrown straight up with an initial velocity of 20 0 ft/s from a deck that is 30.0 ft above the ground. How long does it take to reach its maximum height? What maximum height above the deck does it reach? At what speed does it hit the ground? What total length of time is the ball in the air? A baseball is hit out to centerfield. Explain how the vertical and horizontal components its velocity change on the way up and on the way back down to the ground. A cannon at ground level launches a cannonball into the air with a velocity of 35.0 m and at an angle of 35^degree, how far will the cannon ball travel? Find the acceleration produced by a total force of 465 N on a mass of 3.50 kg.

Explanation / Answer

11) initial speed, u = 125 mph = 125 x 1609 m / 3600s = 55.87 m/s

d = 160 ft = 160 x0.3048 m = 48.77 m

using v^2 - u^2 = 2ad

0^2 - 55.87^2 = 2(a) (48.77)

a = 32 m/s^2

12) a) using v = u + at

0 = 20 - 32.17t

t = 0.62 s

b) using v^2 - u^2 = 2ah

0^2 - 20^2 = 2(-32.17)h

h = 6.22 ft


c) using, vf^2 - vi^2 = 2ad

vf^2 - 20^2 = 2(-32.17)(-30)

vf = 48.27 ft/s

d) using v = u + at

-48.27 = 20 - 32.17t

t = 2.12 s

PLease don't post many questions at a time