The archerfish hunts by dislodging an unsuspecting insect from its resting place
ID: 1436219 • Letter: T
Question
The archerfish hunts by dislodging an unsuspecting insect from its resting place with a stream of water expelled from the fish's mouth. Suppose the archerfish squirts water with an initial speed of 2.35 m/sec at an angle of 24.4 Degree above the horizontal. When the stream reaches the beetle a height h avoe the water's surface it is moving horizontal. What is the vertical component of the water's initial velocity? How long does the beetle have to react? How high is the beetle above the fish? What is the horizontal distance between the fish and the beetle?Explanation / Answer
1) Vv = 2.35*sin(24.4 degree) = 0.970 m/s
2) t = Vv/g = 0.970/9.8 = 0.098 sec
3) h = (Vv)^2/(2g) = (0.970)^2/(2*9.8) = 0.048 m
4) horizontal distance
d = Vh*t = 2.35*cos(24.4 degree)*0.098 = 0.209 m