Part 1 Suppose you had a simple RC circuit (like that in Figure 3) with a 1000 r
ID: 1436606 • Letter: P
Question
Part 1
Suppose you had a simple RC circuit (like that in Figure 3) with a 1000 resistor, a 2.0 mF capacitor, and a 10 V power supply. Charging from an initial uncharged state, what is the voltage on the capacitor after 5.0 s have elapsed? What is the voltage on the capacitor after one time constant has elapsed?
Part 2
Suppose you had a simple RC circuit (like that in Figure 3) with a 1000 resistor, a 2.0 mF capacitor, and a 10 V power supply. Discharging from an initial maximally charged state, what is the voltage on the capacitor after 5.0 s have elapsed? What is the voltage on the capacitor after one time constant has elapsed?
Explanation / Answer
Part 1:
R =1000 ohms, C = 2 mF, Vo =10 V
For charging RC circuit
V = Vo (1-e^-t/RC)
V = 10(1-e^-5/(1000*2*0.001)
V = 9.18 V
After one time cosntant
V = 10(1-1/e)
V =6.3 V
Part 2:
For discarging RC circuit
V = Vo (e^-t/RC)
V = 10(e^-5/(1000*2*0.001)
V = 0.82 V
After one time cosntant
V = 10(1/e)
V = 3.68 V