A paper-filled capacitor is charged to a potential difference of 2.5 V and then
ID: 1436881 • Letter: A
Question
A paper-filled capacitor is charged to a potential difference of 2.5 V and then disconnected from the charging circuit. The dielectric constant of the paper is 3.7. Keeping the plates insulated, the paper filling is withdrawn, allowing air to fill the capacitor instead. Find the resulting potential difference of the capacitor. Number While continuing to keep the capacitor's plates insulated, an unknown substance is inserted between them. The plates then attain a potential difference that is 0.63 times the original potential difference (when paper filled the capacitor). What is this substance's dielectric constant? NumberExplanation / Answer
Potentail Differecne with dielectric = 2.5 V
PD V = Vo/K
so Vo = kV
Vo = 3.7 * 2.5
Vo = 9.25 Volts is the resulrting PD
---------------------------------
V= Vo/k
K = 2.5/0.63
K = 3.96 is the dielectric constant