Problem 19.13 Eight bulbs are connected in parallel to a 120 V source by two lon
ID: 1436923 • Letter: P
Question
Problem 19.13
Eight bulbs are connected in parallel to a 120 V source by two long leads of total resistance 1.4 .
Part A
If 250 mA flows through each bulb, what is the resistance of each?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
If 250 mA flows through each bulb, what fraction of the total power is wasted in the leads?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Problem 19.13
Eight bulbs are connected in parallel to a 120 V source by two long leads of total resistance 1.4 .
Part A
If 250 mA flows through each bulb, what is the resistance of each?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
R =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
If 250 mA flows through each bulb, what fraction of the total power is wasted in the leads?
Express your answer using two significant figures.
PwastedPtotal =SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
let R be the resistance of each bulb
total resistance of 8 bulbs = R/8
equivalent resistance of the circuit = R/8 + 1.4
total current in the circuit I = 250*8 mA = 2 A
from ohms law V = I*Req
120 = 2*(R/8 + 1.4)
R = 468.8 ohms
__________________
power dissipated across leads P1 = I^2*1.4 = 2^2*1.4 = 5.6 W
power dissipated across 8 bulbs P2 = I^2*R/8 = 2^2*468.8/8 = 234.4 W
fraction of power wasted = P1/(P1+P2) = 5.6/(5.6+234.4) = 0.0233