Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If this circle loop has the sliding wire at a fixed position 3.0cm from the end,

ID: 1439616 • Letter: I

Question

If this circle loop has the sliding wire at a fixed position 3.0cm from the end, & the strength of the magnetic field is decreased from 4.5T to zero in 1.00 sec. What potential V will be measured in the voltmeter?
-Shaped loop of wire is located in a uniform magnetic field B ofstrength 4.5 Twith the field perpendicular to the plane of the plane of the loop. Another section of wire, free slide along the loop without friction, is placed across the loop as shown in below: to the diagram xxxxxxxxx 3.0 cmxxxxxxxxXxxxxxxx B(in) V xxxx)

Explanation / Answer

a.)
E = - N* change in flux
E = - 4.5*3*3*10^-4
E = - 40.5 * 10^-4 V
E = -4.05*10^-3 V
E = -4.05 mV { - sign shows the potential resist the change in flux}
E = 4.05 mV