A skateboarder is practicing on the \"half-pipe\" shown in the figure below, usi
ID: 1440185 • Letter: A
Question
A skateboarder is practicing on the "half-pipe" shown in the figure below, using a special frictionless skateboard. (You can also ignore the kinetic energy of the skateboard's wheels.)
(a) If she starts from rest at the top of the half-pipe, what is her speed at the bottom? m/s
(b) If the skateboarder has mass m = 56 kg, what is her apparent weight at the bottom of the half-pipe? N
(c) What speed does she then have when she reaches the top edge on the other side of the half-pipe? m/s
(d) Now suppose she has a speed of 15 m/s at the bottom of the half-pipe. What is the highest point she can reach? Hint: This point may be above the edge of the half-pipe. (Enter the distance from the bottom of the half-pipe.)
Explanation / Answer
A.
using energy conservation
KEi + PEi = KEf + PEf
PEf = 0
KEi = 0
PEi = KEf
mgh = 0.5*mv^2
v = sqrt(2gh)
v = sqrt(2*9.81*4) =8.858 m/sec
B.
at the bottom ac will be added in ag
ac= centripetal acceleration
W = m*ac + m*g
ac = v^2/r
W = m*(ac + g)
W = 56*(8.858^2/4 + 9.81) = 1647.85 N
C.
v = 0 from energy conservation
because both are at same heights
D.
again
mgh = 0.5*mv^2
h = 0.5*15^2/9.81 = 11.46 m