Assignme - O MasteringPhysics Ch2t × i+ session mastenn physics.com my ct/itemv
ID: 1441896 • Letter: A
Question
Assignme - O MasteringPhysics Ch2t × i+ session mastenn physics.com my ct/itemv e s?assignmentProbler O-59503 84 2016SP Physics 150B Ch 20 Part2 Problem 20.69 Problem 20.69 previous 1 6 of Part A Three long, straight electrical cables, running north and south, are tightly enclosed in an insulating sheath. One of the cables carries a 22.9 A current southward, the other two carry currents of 17.2A and 12.4 A northward. Use Ampere's law to calculate the magnitude of the magnetic field at a distance of 100 m fron the cables Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. B-Value Units Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remainingExplanation / Answer
d =10 cm,
i1 =- 22.9 j A, i2 = 17.2 j A, i3 =12.4 j A
ienclosed = -22.9+17.2+12.4 = 6.7 A
uo =4pi*10^-7 T.m/A
From Ampheres law
integration of (B.dl) = uo*i
B = uoi/2pi*d
B = (2*10^-7*6.7)/0.1
B =1.34*10^-5 T