Assume that the value of H_o the Hubble constant in conventional units is 70 Kms
ID: 1442026 • Letter: A
Question
Assume that the value of H_o the Hubble constant in conventional units is 70 Kms^-1 Mpc^-1. Which of the following is true? The value of H_o in SI units is 2.265 Times 10^-17 ms^-1 m^-1. The given value of H_o corresponds to a measure of the age of the universe T= 1/H_o= 11 billion years. The recession velocity of a galaxy at 21 Mpc is predicted to be 2940 kms^-1. The spectral lines of a galaxy at a distance of 650 Mpc would be expected to show a redshift z = 0.15. Which of the following about the cosmic background radiation (CBR) is true? It was radiated from all galaxies throughout the universe. It was emitted from objects with a temperature of about 2.7 K. It was formed when the length scale of the universe was less than one thousandth of its current value. It tells us that the temperature in the early universe was about 2.7 K. Calculate the total space velocity of a star given the following data. It lies at a distance of 32 pc and its proper motion has been measuExplanation / Answer
9. a and b are wrong. 21*70=1470kmps should be c. So the answer is D.
10. b