The secondary coil of the transformer in a cathode ray tube television has an rm
ID: 1442508 • Letter: T
Question
The secondary coil of the transformer in a cathode ray tube television has an rms voltage of 18.0kV. The primary coil of the transformer is connected to a wall socket, which has an rms voltage of 120 V. The primary coil has 90.0 turns, and the transformer is ideal. The television has a power rating of 70.0 W.A) Find the rms current in the secondary coil.
B) Find the rms current in the primary coil. The secondary coil of the transformer in a cathode ray tube television has an rms voltage of 18.0kV. The primary coil of the transformer is connected to a wall socket, which has an rms voltage of 120 V. The primary coil has 90.0 turns, and the transformer is ideal. The television has a power rating of 70.0 W.
A) Find the rms current in the secondary coil.
B) Find the rms current in the primary coil.
A) Find the rms current in the secondary coil.
B) Find the rms current in the primary coil.
Explanation / Answer
Voltage of secondary coil = 18.0 kV = 18000 v
Voltage across primary coil = 120 v
NuNumber of turns in primary coil Np = 90
Power ratiang of ttelevsin = 70 W
70 = Vp × Ip = Vs × Is
A) Hence current in secondory coil Is = 70/1800 = 3.89 mA
B) Current in primary coil = 70/120 = 583.3 mA