If the log had a mass of 30.5 kg, and the duck was swimming at 1.00 m/s, what is
ID: 1442826 • Letter: I
Question
If the log had a mass of 30.5 kg, and the duck was swimming at 1.00 m/s, what is the log's kinetic energy? Be sure to include units.
uck is swimming down a river and passes a slow moving log. If the duck is moving 2.50 times faster tnan the log, but the log has 3.25 times the kinetic energy of the duck, what is the ratio of the log's mass to the duck's mass? Number 20.31 If the log had a mass of 30.5 kg, and the duck was swimming at 1.00 m/s, what is the log's kinetic energy? Be sure to include units. Number Units 3.81Explanation / Answer
Vd = velocoty of duck
Vl = velocity of log
Ml = mass of log
Md = mass of duck
according to question, Vd = 2.50*Vl ------------------------1
K.El = 3.25*K.Ed
( 1/2)*Ml*Vl2 = 3.25*(1/2)*Md*Vd2
Ml / Md = 3.25*( Vd/ Vl)2
Ml / Md = 3.25*( 2.50*Vl / Vl)2 ( from eq 1)
Ml/ Md = 20.31
---------------------------------------------------------------------------------
B) Ml = 30.5 kg
Vd = 1m/s
K.El = (1/2)*Ml*Vl2
= (1/2)*Ml*( Vd / 2.50)2 ( from eq 1)
= (1/2)*30.5*(1/ 2.50)2
= 2.44 J