Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the resistor described in problem 1, carrying a current of 1.0 mA. If t

ID: 1443207 • Letter: C

Question

Consider the resistor described in problem 1, carrying a current of 1.0 mA. If the voltage drop across the resistor is 6.0 Volts, what is the resistance (in k Ohm)? Electrical currents crossing the human body in excess of 0.3A are typically deadly. If electrical current has a direct pathway to the heat, it can interfere with your heart beat. In such a case, it only takes about 1 mA to be deadly. Fortunately, under dry conditions, the hand-to-hand resistance of the human body can be as large as 100.000 Ohm. This is primarily due to the resistance of your skin. Unfortunately, if your skin is wet or chapped, your resistance can lx as low as 1000 Ohm If you touch a 9 Volt transistor battery, placing one hand on the positive electrode, and the other hand on the negative electrode, what will lx the current passing through your with dry skin? With wet skin?

Explanation / Answer

PART A

I =1.0 mA
V = 6.0 v

Using Ohm's Law,
V = i*R
R = V/I = 6.0/1.0 *10^-3 = 6000 ohm
R = 6 kohm

PART B
Resistance in dry condition, = 100,000
V= 9 bvolt
V = I*R
I = V/R
I = 9 / 100000 A
I = 0.00009 A


Resistance in wet condition, = 1000
V = I*R
I = V/R
I = 9 / 1000 A
I = 0.009 A  
I = 9 mA