A rectangular loop consists of 98 closely wrapped turns and has dimensions 0.40
ID: 1443282 • Letter: A
Question
A rectangular loop consists of 98 closely wrapped turns and has dimensions 0.40 m by 0.30 m. The loop is hinged along the y-axis, and the plane of the coil makes an angle of 30.0° with the x-axis (Fig. P19.24). What is the magnitude of the torque exerted on the loop by a uniform magnetic field of 0.92 T directed along the x axis, when the current in the windings has a value of 1.2 A in the direction shown?
Tis is the correct answer 11.2
Your response differs from the correct answer by more than 100%. N·m
What is the expected direction of rotation of the loop?
Can You please show the solution. I provided the correct answer. Thank You.
Explanation / Answer
from the given data
N = 98 turns
area of the loop, A = 0.4*0.3
= 0.12 m^2
B = 0.92 T
A = 1.2 A
angle between plane of the loop and B = 30 degrees
angle between normal of the loop and B = 60 degrees
Torque acting on the loop, T = N*I*A*B*sin(60)
= 98*0.12*1.2*0.92*sin(60)
= 11.24 N.m
direction of rotation : clockwise as viewed from abovethe loop
The force on the segment parallel to hinge is towards z axis.
so, the clock will rotate clockwise when viewed from the above.