A small button placed on a horizontal rotating platform with diameter 0.330 m wi
ID: 1444351 • Letter: A
Question
A small button placed on a horizontal rotating platform with diameter 0.330 m will revolve with the platform when it is brought up to a rotational speed of 36.0 rev/min , provided the button is no more than 0.149 m from the axis.
Part A
What is the coefficient of static friction between the button and the platform?
Express your answer to three significant figures.
Part B
How far from the axis can the button be placed, without slipping, if the platform rotates at 63.0 rev/min ?
Express your answer to three significant figures.
Explanation / Answer
here,
1 rev/min = 0.105 rad/s
diameter of button, d = 0.330 m
angular speed of button, w = 36 rev/min = 3.77 rad/s
radius of path, r = 0.149 m
Part A:
From Newton Second law, Fnet = 0
-Ff + Fc = 0 (Ff = Force of friction , Fc = Centripital force )
mv^2/r = us*mg
m*w^2*r = us*mg ( Since, Linear speed, v = w*r)
solving for coefficinet of static friction, us
us = w^2*r/g --------------------------(1)
us = 3.77^2 * 0.149 / 9.81
us = 0.216
Part B:
angular speed, w = 63 rev/min = 6.6 rad/s
rewriting eqn 1 for path distance, r
r = us*g/w^2
r = 0.216*9.81/(6.6)^2
r = 0.049 m