Need help with a-d. The electric field in an clcctromagnctic wave is in the y-di
ID: 1444699 • Letter: N
Question
Need help with a-d.
The electric field in an clcctromagnctic wave is in the y-dircction and described by E_y = e_0Cos(kx - cot), where E_0 = 425 N/C. If the clcctromagnctic wave is traveling in the x-direction in vacuum, what is the direction of the magnetic field? Express the amplitude of the magnetic field, B_0, in terms of E_0 and the speed of light c. Find the intensity of the clcctromagnctic wave, I, in terms of E_0, c, and the vacuum susceptibility &mu0.; Solve for the numerical value of/in watts per square meter.Explanation / Answer
part a )
in z direction , electromagnetic waves and magnetic field are perpendicular to each other .
X x Y = z
part b )
Bo = Eo/c
part c )
I = c*eo*Eo^2
part d )
Eo = 425 N/C
I = 479.56 W/m^2