A convex spherical mirror has a radius of curvature of 10.4 cm. a) Calculate the
ID: 1445403 • Letter: A
Question
A convex spherical mirror has a radius of curvature of 10.4 cm. a) Calculate the location of the image formed by an 7.70-mm-tall object whose distance from the mirror is 13.5 cm. [Answer in cm] b) Calculate the location of the image formed by an 7.70-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 cm. [Answer in cm] c) Calculate the location of the image formed by an 7.70-mm-tall object whose distance from the mirror is 2.40 cm. [Answer in cm] d) Calculate the location of the image formed by an 7.70-mm-tall object whose distance from the mirror is 9.20 m. [Answer in cm]
Explanation / Answer
a) for convex mirror,
f = - R/2 = - 5.2 cm
using mirror equation,
1/f = 1/do + 1/di
1/(-5.2) = 1/13.5 + 1/di
di = - 3.75 cm
distance of image = 3.75 cm
b) 1/f = 1/do + 1/di
1/(-5.2) = 1/10 + 1/di
di = - 3.42 cm
distance of image = 3.42 cm
c) 1/f = 1/do + 1/di
1/(-5.2) = 1/2.4 + 1/di
di = - 1.64 cm
distance of image = 1.64 cm
d) 1/f = 1/do + 1/di
1/(-5.2) = 1/9.20+ 1/di
di = - 3.32cm
distance of image = 3.32 cm