Suppose an infrared photon has a frequency of 2.1 × 1013 Hz. f 1 = 2.1 × 10 13 H
ID: 1446938 • Letter: S
Question
Suppose an infrared photon has a frequency of 2.1 × 1013 Hz.
f1 = 2.1 × 1013 Hz
f2 = 2.9 × 1020 Hz
Part (a) Calculate the energy, in electron volt, of the infrared photon.
Part (b) How many of these photons would need to be absorbed simultaneously by a molecule with binding energy 10.0 eV to break it apart?
Part (c) What is the energy, in electron volts, of a -ray of frequency 2.9 × 1020 Hz?
Part (d) What is the largest number of the molecules from part (b) that a single such -ray could break apart?
Please show work thank you so much.
Explanation / Answer
a) E = hf = 4.135*10^-15 * 2.1*10^13 = 8.6835*10^-2 ev
b) BE= 10ev
n = 10ev/E = 115.16 = 116 photons
c) E = hf = 4.135*10^-15*2.9*10^20 = 1.19915 * 10^6 ev
d) BE = 10ev
n = E/BE = 119915 particles