Imagine for a moment that treble sounds could travel at 400m/s, but bass sounds
ID: 1448968 • Letter: I
Question
Imagine for a moment that treble sounds could travel at 400m/s, but bass sounds at only 300 m/s. if sound actually behaved that way, and you were listening to a brass band from a distance of 120 m, how much delay would you hear between trumpet and tuba notes when they begin a chord together? Imagine for a moment that treble sounds could travel at 400m/s, but bass sounds at only 300 m/s. if sound actually behaved that way, and you were listening to a brass band from a distance of 120 m, how much delay would you hear between trumpet and tuba notes when they begin a chord together? Imagine for a moment that treble sounds could travel at 400m/s, but bass sounds at only 300 m/s. if sound actually behaved that way, and you were listening to a brass band from a distance of 120 m, how much delay would you hear between trumpet and tuba notes when they begin a chord together?Explanation / Answer
Since the distance traveled is the speed v time the time t (d = vt)
the amount of time it takes for souud to travel a distance d is
given by t = d/v
thiss allows us to calculate
t(trumpet) = 120m / 400m/s
t(trumpet) = 0.30s
t(tube) = 120m / 300m/s
t(tube) = 0.40s
The delay between the tube and trumpet notes is then
delay = t(tube)-t(trumpet)
delay = 0.40-0.30 = 0.10s
This is the same as 100 ms since the speed of trumpet sound is faster we will hear the trumpet first