Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A very long solenoid with a circular cross section and radius r 1 = 2.30 cm with

ID: 1450561 • Letter: A

Question

A very long solenoid with a circular cross section and radius r1= 2.30 cm with ns= 210 turns/cm lies inside a short coil of radius r2= 3.50 cm and Nc= 48 turns.

If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 2.70 A over a time interval of 52.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing?

What is the mutual inductance between the solenoid and the short coil?

Now reverse the situation. If the current in the short coil is ramped up steadily from zero to Ic= 2.20 A over a time interval of 23.0 ms, what is the magnitude of the emf in the solenoid while the current in the coil is changing?

A very long solenoid with a circular cross section and radius r1= 2.30 cm with ns= 210 turns/cm lies inside a short coil of radius r2= 3.50 cm and Nc= 48 turns.

If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 2.70 A over a time interval of 52.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing?

What is the mutual inductance between the solenoid and the short coil?

Now reverse the situation. If the current in the short coil is ramped up steadily from zero to Ic= 2.20 A over a time interval of 23.0 ms, what is the magnitude of the emf in the solenoid while the current in the coil is changing?

Explanation / Answer

b)M=Nc*n*mü0*pi*r1^2 H
n=210 turns/cm =21000 turns/m
M = 48*21000*4pi*10^-7*pi*2.3*2.3*10^-4 = 2.105 mH

a)E=M*Is/(52*10^-3) = 2.105*2.7/(52*10^-3) = 109.3 Volt
c)E=M*Ic/(23*10^-3) = 2.105*2.2/0.023 = 201.35 Volt