Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Plese show me how to do this question in a clear way? Thank you! From the scatte

ID: 1450685 • Letter: P

Question

Plese show me how to do this question in a clear way? Thank you!

From the scattering of sunlight, J.J. Thomson calculated the classical radius of the electron as having the value 2.82 × 1015 m. Sunlight with an intensity of 5.00 × 102 W/m2 falls on a disk with this radius. Assume light is a classical wave and the light striking the disk is completely absorbed. (a) Calculate the time interval required to accumulate 1.00 eV of energy. (b) Explain how your result for part (a) compares with the observation that photoelectrons are emitted promptly (within 109 s)

Explanation / Answer


Intensity I = power/area

Power = EEnrgy/time = I A

energy/time = 500 * 4* 3.14 * 2.82 e -15 * 2.82 e -15

Eenrgy/time = 5 e -26 J/s

time = 1 e -19/5 e-26

t = 2*10^6 secs

--------------------------------------------