Consider a spherical planet of uniform density . The distance from the planet\'s
ID: 1450873 • Letter: C
Question
Consider a spherical planet of uniform density . The distance from the planet's center to its surface (i.e., the planet's radius) is Rp. An object is located a distance R from the center of the planet, where R<Rp. (The object is located inside of the planet.)
Find a numerical value for earth, the average density of the earth in kilograms per cubic meter. Use 6378km for the radius of the earth, G=6.67×10^11m3/(kgs2), and a value of g at the surface of 9.80m/s2.
Express your answer to three significant figures.
Explanation / Answer
g=(4/3)GR
9.8=4.189*6.67*6378*1000*10^-11 *
=5499.549Kg/m3