Please explain your method. If the current in the solenoid is ramped at a consta
ID: 1451088 • Letter: P
Question
Please explain your method.
If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 1.70 A over a time interval of 61.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing?
What is the mutual inductance between the solenoid and the short coil?
Now reverse the situation. If the current in the short coil is ramped up steadily from zero to Ic= 2.70 A over a time interval of 27.0 ms, what is the magnitude of the emf in the solenoid while the current in the coil is changing
?
Explanation / Answer
Mutual inductance between the solenoid and the short coil
M = Nc*n*uo**r1^2 H
M = 37*200*100 * 4**10^-7**(1.30/100)^2
M = 4.94 * 10^-4 H
E = M*Is/(61*10^-3) Volt
E = (4.94 * 10^-4 * 1.70)/(61*10^-3) V
E = 0.014 V
E = M*Ic/(27*10^-3) Volt
E = (4.94 * 10^-4 * 2.70)/(27*10^-3)
E = 0.0494 V