Question C An RLC series circuit is constructed with R = 190.0 Ohm, C = 6.00 muF
ID: 1452259 • Letter: Q
Question
Question C
An RLC series circuit is constructed with R = 190.0 Ohm, C = 6.00 muF, and L = 0.54 H. The circuit is connected to an AC generator with a frequency of 60.0 Hz that delivers a maximum current of 2.30 A to the circuit. What is the impedance of this circuit? What are the maximum potential differences across each of the three circuit elements (R, L, and C)? What is the phase angle between the source emf and the current? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, radExplanation / Answer
theta = tan- ( (VL -Vc) / Vr)
so just plug the values we got 0.8976 rad or